czwartek, 15 maja 2014

www.bursztynowa.netgaleria.eu: Bursztynu Blask

Bursztynu Blask

Firma Amber Słupsk proponuje usługi w zakresie Rzeźby z Bursztynu i obróbki kamienia. Mamy w swojej ofercie różnorodne wzory zawarte w galerii, ponadto wykonujemy indywidualne zlecenia wg wzorów i wskazówek klienta. Biżuteria z bursztynu i jej elementy są także w zakresie naszej działalności. Gwarantujemy najwyższą jakość wykonania, każdy projekt rzeźby jest starannie przemyślany, aby podkreślić i wydobyć niepowtarzalne piękno bursztynu.

Bursztynowa Rzeźba

Bursztyn jako materiał rzeźbiarski jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych darów natury. W rękach rzeźbiarza – bursztynnika staje się czymś więcej niż bursztynową rzeźbą czy biżuteryjnym wyrobem. Potrafi olśnić swoim pięknem i zawładnąć zmysłami . Bursztyn posiada to czego inne materiały nie posiadają – duszę i „zaklęte” w tym rzeźbiarskim kamieniu życie.

Kamień i dusza – pozorna sprzeczność, kojarzymy kamień z czymś martwym, zimnym, ciężkim, pozbawionym emocjonalnych cech. Bursztyn w tym względzie zupełnie nie pasuje do tych stereotypów, jego czysto fizyczne właściwości sprawiają, że jest ciepły i lekki. Jego pochodzenie – żywica drzew sprzed milionów lat - to jest klucz do tajemniczych mocy bursztynu. W tych sokach życia niejednokrotnie zastygło inne życie, owady, fragmenty roślin i różne drobne organizmy z epoki trzeciorzędu. Takie formy bursztynowej kopaliny nie wymagają rzeźbiarskiego dłuta, wypolerowane żyją samoistnie, jak najstarszy film ukazują nam prehistorię i pozwalają z nią obcować.

Bursztyn - z niemieckiego Bernstein „płonący kamień”, z greckiego Elektron „świecący, błyszczący” – niech rozpala i elektryzuje naszą wyobraźnię i zmysły.

Bursztyn – kamień życia

W leczniczą moc bursztynu wierzono od zawsze. Nadawano mu też cechy magiczne. Zachowane do dziś z epoki kamienia bursztynowe rzeźby, amulety, wisiorki, biżuteria z bursztynem i figurki zwierząt, ptaków i ryb stosowane były w magii łowieckiej. Zapewne wierzono, że noszenie na polowanie bursztynowych wisiorów i talizmanów zapewni łowcy udane łowy. Prehistoryczni mieszkańcy nadbałtyckich obszarów nosili je nadając im wcześniej formę płytek, okrągłych tarczek z geometrycznymi ornamentami, nacięciami w postaci kropek czy zygzaków (pierwsza bursztynowa biżuteria). Spotyka się także wisiory w postaci zoomorficznych i antropomorficznych figurek. Archeolodzy odkryli, że pod domostwami składano ofiary z bursztynu, tzw. ofiary zakładzinowe, zapewniające zdrowie, pomyślność i ochronę ich mieszkańców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz